grepolis.jpg
grepolis1.jpg
Stavěj velkolepá města, navazuj mocná spojenectví, využívej moci bohů, dobývej svět!
Tuto hru hraji, připadá mi to jako remix travian, divokých kmenů a kingsage...
Prozatim toho nemám objeveno tolik, ale vypadá to na docela dobrou hru....vyzkoušejte :-)

KLIKNI na OBRÁZEK a HRAJ

Světové obchodní centrum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Skočit na: Navigace, Hledání
Plánek centra
The Twin Towers („Dvojčata")
Věže World Trade Center


Světové obchodní centrum (anglicky: World Trade Center, zkráceně WTC) je newyorský komplex sedmi budov, který byl dominantou čtvrti Manhattan. Původní budovy navrhli Minoru Yamasaki a Antonio Brittiochi. Stavby na centru začaly v dubnu 1966; poslední budova (budova č. 7) byla dokončena v roce 1985. Po teroristických útocích z roku 2001 nyní probíhá obnova komplexu.

Obsah

[skrýt]

[editovat] Popis budov

[editovat] „Dvojčata"

Nejznámější z těchto budov byla dvojčata (Twin Towers) - dvojice mrakodrapů (Severní a Jižní věž nebo též budova č. 1 a 2), které byly postaveny v letech 1966-1972 a do roku 1974 byly nejvyššími budovami světa (417 m), než je zastínil Willis Tower v Chicagu. Každá z obou věží měla 110 pater a vážila přibližně 450 000 tun. Byla vysoká 417 m (Jižní věž o pár dm vyšší) a její podstavou byl přibližně akr velký čtverec (délka strany: 63 metry).

Budovy dvojčat sestávaly ze tří hlavních segmentů, spojených (komerčně nevyužívanými) patry, zpevněnými čtvercovou strukturou podlah, ostatní patra byla tvořena ocelovými nosníky, přišroubovanými i svařenými mezi jádrem budovy a jejím obvodem. Ocelovou konstrukci každé z budov tvořilo jádro zpevněné 47 masivními ocelovými sloupy, ve kterém se nacházelo schodiště a systém výtahů. Dalších 240 sloupů bylo po obvodu budovy. Mrakodrapy měly ve své střední části 2 mezičlánky (mezipatra, která nebyla určena pro komerční účely a kde končily nebo začínaly některé z výtahů) a to v 44. a 78.? patře. Každý ze tří segmentů měl jinou velikost základních ocelových sloupů, kterými bylo tvořeno jádro (profil sloupů byl 558 × 1371 mm v nejnižší, 482 × 1117 mm ve střední a 406 × 914 mm v nejvyšší části věže). Povrch budovy tvořil systém prefabrikovaných mříží (každé zasahujících do více pater), které se při stavbě mrakodrapu zasouvaly navzájem do sebe. Na stavbu byla použita vysoce kvalitní ocel, certifikovaná prestižní firmou Underwriters Laboratories (UL), která splňovala velmi náročné normy (např. ESTM E119, pro zachování pevnosti při působení tepla na ni, a další vlastnosti).

Věže k sobě byly orientovány úhlopříčně, aby si nepřekážely ve výhledu. Budovy každý den navštívily desítky tisíc (podle některých zdrojů uváděno až 100 000) lidí.

[editovat] Budova č. 7

Budova WTC č. 7 (1992)

Budova č. 7 (World Trade Center 7) byl mrakodrap, postavený v letech 1983-1985 jakožto poslední budova komplexu. Mrakodrap byl ocelové konstrukce (běžná výztuha ocelovými trámy ve všech směrech - nikoli s jádrem a nosníky jako budovy „dvojčat"). Měl lichoběžníkový půdorys a tyčil se do výšky 186 m. Mrakodrap měl 47 pater; na jeho střeše se kromě antén nacházel menší prostor, nazývaný penthouse. Prostory v budově si v té době pronajímaly významné finanční či investiční společnosti[1]. Místo pro své kanceláře si zde pronajali i FBI, CIA (největší pobočka mimo Washington, D.C.)[2], U.S. Secret Service (tajná služba Spojených států),[3] Ministerstvo obrany Spojených států amerických, IRS (Internal Revenue Service, finanční úřad pro výběr daní, který zde měl dokumenty případů Enron a Worldcom) či Office for Emergency Management (česky přibližně úřad/kancelář pro zvládání krize, spolupracující s FEMA). Mrakodrap byl ve 23. patře též vybaven zástavbou zvanou doomsday bunker se zpevněnými zdmi, neprůstřelnými skly, vlastními generátory elektřiny a vlastní ventilací a zásobami vzduchu, jídla a vody. „Bunkr" byl postaven tehdejším starostou New Yorku, Rudim Giulianim, za přibližně 14 milionů dolarů a jeho účelem bylo poskytnout zázemí pro policii, požárníky a úřad starosty v případě vážného infrastrukturního kolapsu. 11. září v něm Giuliani operoval (a zorganizoval provizorní krizový tým), později dopoledne však toto místo opustil. Dne 11. září 2001, v 6:47:03 byl vypnut alarm, který by v budově signalizoval požáry.[4] Mezi 9. a 10. hodinou byla budova evakuována a přibližně v 11:30 ji opustili i požárníci NYFD a policisté z Port Authority. Přibližně ve stejné době se na asi třech místech budovy objevily lokalizované požáry. V 17:25 (někdy uváděno 17:20) místního času se budova č. 7 zhroutila podobným způsobem jako budovy „dvojčat".

V současnosti ji nahrazuje stavba nové budovy, též nazvané World Trade Center 7. Ta je se svými 52 patry vysoká 226 m.

[editovat] Ostatní

Kromě dvojčat a budovy č. 7 se v komplexu nacházely další čtyři budovy. Tyto budovy byly jen několik pater vysoké (např. budova č. 6 osm). Při pádu dvojčat byly tyto budovy zasaženy troskami budov, protože se nacházely v jejích bezprostředním okolí. Škody zahrnovaly roztržení celých pater a byly tak vážné, že při následném odklízení trosek byly tyto budovy strženy.

[editovat] Azbestové izolace

Nosníky pater jak dvojčat tak budovy č. 7 tvořily tisíce svářených ocelových tyčí, jež byly v době stavby vystříkány azbestovou izolací, v případě věží však pouze do 64. patra[5]. Od poloviny 80. let, kdy byly prokázány karcinogenní účinky azbestu, začalo město vyžadovat po vlastníkovi, aby byl azbest ze všech budov centra odstraněn. Tato operace však byla předběžně odhadnuta na přibližně 1 mld. dolarů, a byla majitelem neustále oddalována.

[editovat] Útoky na Světové obchodní centrum

[editovat] Bombový útok na Světové obchodní centrum

Podrobnější informace naleznete v článku Bombový útok na Světové obchodní centrum 1993.

Již v roce 1993, 26. února, byl na Dvojčata podniknut atentát. Islámští teroristé, z nichž šest bylo později odsouzeno k dlouholetým trestům vězení, v čele s Ramzi Yousefem a Mohamedem Salamehem, odpálili 680 kilogramovou improvizovanou nálož dodávky Ryder v garážích pod Severní věží. Výbuch, ač způsobil 30 m díru, statiku budovy vážněji nenarušil, protože útočníci dodávku s bombou zaparkovali několik metrů od původně plánovaného místa hned vedle jednoho z podpůrných sloupů. Výbuch zabil 6 lidí, 1042 dalším způsobil různě vážná poranění. Značnou část budovy vyplnil dým a to si vynutilo úplnou evakuaci.

[editovat] Teroristické útoky 11. září 2001

Podrobnější informace naleznete v článcích Teroristické útoky 11. září 2001 a Zhroucení budov Světového obchodního centra.
Pohled na zbořené Světové obchodní centrum z kamery Leica LH Systems RC30

Dvojčata byla zničena o osm let později, při teroristickém útoku z 11. září 2001, kdy byla zasažena letadly Boeing typu 767-200 společnosti American Airlines - let č.11,(který zasáhl Severní věž) United Airlines - let č.175 (Jižní věž) a 56 resp. 102 minut po zásazích se věže ztřítily. Téhož dne v 17:25 východopobřežního času se zřítila budova č. 7 Světového obchodního centra (tuto budovu žádné letadlo nezasáhlo). Budovy 3, 4, 5 a 6 vydržely, ale byly natolik poškozeny troskami spadlých dvojčat, že během záchranných prací byly strženy. Nedlouho poté byl celý komplex WTC navržen na přestavbu.

[editovat] Ostatní události, spojené s WTC

  • 7. srpna 1974 způsobil senzaci francouzský provazochodec Phillipe Petit, když nad ránem toho dne během tohoto dne několikrát přešel po provaze umístěném mezi budovami dvojčat. Petitovi se (se skupinou několika zpřízněných mladých lidí) povedlo předešlý den propašovat na vrchol obou budov vybavení a během noci ukotvit mezi budovami hlavní lano, včetně dvou kotvících provazů. K tomu, aby jej dostali na druhou stranu, použili šíp, který měl na konci připevněný rybářský vlasec; na něm pak bylo připevněn slabší provázek a za ním teprve hlavní lano. Samotné přípravy ale trvaly několik let. Po výkonu byl zatknutý policií a obviněn za neoprávněné vniknutí a odpor při zatýkání. O tomto počinu pojednává dokument Man on Wire.
  • V roce 1975 vypukl v Severní věži požár, který zasáhl několik pater a zuřil celkem 3 hodiny, než se jej podařilo zlikvidovat.

[editovat] Nástupce zničeného komplexu budov

Související informace lze nalézt také v článku Věž svobody.
Vzpomínková deska na Ground Zero

V únoru 2003 společnost Lower Manhattan Development Corporation, kterou pověřil guvernér státu New York George E. Pataki, aby vedla práce na Ground Zero a koordinovala úsilí vrátit život do oblasti WTC, rozhodla, že zničený komplex nahradí dílo architekta Daniela Libeskinda. Ten vyhrál nákladnou soutěž projektů, které by měly WTC nahradit.

[editovat] Charakteristika nové výstavby

Libeskind navrhnul, aby se na velké ploše Ground Zero (více než 60 tisíc m²) postavil vedle kulturního centra, velkého památníku a visuté zahrady gigantický mrakodrap - Věž svobody - vysoký symbolických 1776 stop (anglicky Freedom Tower; výška 532,8 m). V roce 1776 totiž USA nastoupily cestu nezávislosti. Bude to zřejmě druhý nejvyšší mrakodrap na světě, prvním by se měla stát výšková budova Burj Khalifa v Dubaji ve Spojených arabských emirátech, která byla nedávno dokončena.

V červenci 2003 byl povolán za hlavního architekta David Childs, přičemž Libeskind zůstal pověřený projektováním všeobecně nadále. Výsledek jejich společné práce se veřejnosti představil v prosinci 2003. Náklady odhadli na 1,5 miliardy amerických dolarů. Věž by měla být zpřístupněná prvním nájemníkům v závěru roku 2008, přičemž práce na celém systému nového komplexu by měly pokračovat až do roku 2015.

[editovat] Památník obětí

Vítězným projektem pro stavbu památníku obětí se stalo dílo architektů Michaela Arada a Petera Wolkera. Jejich práce s názvem Reflecting Absence (Odraz nepřítomnosti) počítá s vytvořením dvou nepříliš hlubokých „nádrží" přesně na místech, kde stály věže WTC. V těchto nádržích, obklopených listnatými stromy, budou po vnitřních stranách instalované jména všech obětí z 11. září 2001 a také 6 obětí teroristického útoku na WTC z 26. února 1993. Do soutěže se zapojilo více jak 5000 projektů. Vítězná práce se již začala realizovat.

22.06.10 00:38
Vedral Václav
Dnes je:A svátek má:

TOPlistMoje spotřeba Měření rychlosti internetu.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one